Udzielenie odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania z zakresu czasu pracy :
1. Jakie kwestie z zakresu czasu pracy będą ustalane wg przepisów ustawy o pracownikach samorządowych, a jakie wg Kodeksu pracy? (m.in. problem pracy w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego czasu pracy).
2. Systemy czasu pracy przyjmowane w jednostkach, stosujących ustawę o pracownikach samorządowych – zagadnienia wybrane.
3. Jak należy rozumieć sposób zapewniający obywatelom załatwianie spraw w dogodnym dla nich czasie?
4. Czy jednostka stosująca ustawę o pracownikach samorządowych ma obowiązek wprowadzić pracę na zmiany lub system równoważnego czasu pracy?
5. Czy jednostka stosująca ustawę o pracownikach samorządowych może wprowadzić ruchomy czas pracy?
6. A może wprowadzenie elastycznych rozwiązań z zakresu czasu pracy może być motywatorem dla kandydatów do podejmowania pracy w jednostce?
7. Kim są w jednostkach, które stosują ustawę o pracownikach samorządowych osoby zarządzające w rozumieniu art. 128 § 2 p. 2) K.p.? Czy w jednostkach, które stosują ustawę o pracownikach samorządowych ma to znaczenie – wyjaśnienia PIP i podejście inspektorów pracy.
8. Kto w jednostkach, które stosują ustawę o pracownikach, to kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych? Czy w jednostkach, które stosują ustawę o pracownikach samorządowych ma to znaczenie w zakresie czasu pracy – wyjaśnienia PIP i podejście inspektorów pracy.
9. Które systemy czasu pracy mogą/powinny stosować jednostki zobowiązane do stosowania ustawy o pracownikach samorządowych do osób zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy?
10. Czy pracownicy zatrudnieni na podstawie wyboru i powołania wg ustawy o pracownikach samorządowych mają podstawę prawną do roszczenia o rekompensatę pracy w godzinach nadliczbowych? Praktyczne przykłady.
11. Jak wybór określonego systemu czasu pracy przekłada się na prowadzenie dokumentacji dotyczącej ewidencjonowania czasu pracy?
12. Jak wybór określonego systemu czasu pracy przekłada się na potwierdzanie przybycia do pracy?
13. Czy dokumenty potwierdzające przybycie do pracy należy archiwizować i przechowywać przez okres wskazany w przepisach prawa pracy?
14. Ograniczenia co do planowania czasu pracy i polecania pracy w godzinach nadliczbowych wg ustawy o pracownikach samorządowych i przepisów Kodeksu pracy.
15. Jakie oświadczenia i zgody powinny być odbierane od pracowników, co do których z przepisów prawa wynikają ograniczenia w możliwości polecania pracy w godzinach nadliczbowych?
16. Czy pracownik może przebywać na terenie zakładu pracy tylko dlatego, że jest uzależniony od rozkładu jazdy komunikacji publicznej? Jakie znaczenie ma w tym przypadku treść regulaminu pracy?
17. Jaka rekompensata przysługuje pracownikowi samorządowemu w przypadku pracy w godzinach nadliczbowych?
18. Czy jednostka stosująca ustawę o pracownikach samorządowych może wypłacać dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych? – wyjaśnienia PIP
19. W jakim okresie może zostać odebrany przez pracownika czas wolny za pracę w godzinach nadliczbowych, wg ustawy o pracownikach samorządowych?
20. Sankcje sosowane przez organy kontroli w przypadku naruszenia przepisów o czasie pracy, w tym przepisów o czasie pracy, wynikających z ustawy o pracownikach samorządowych. Osoby odpowiedzialne za naruszenia przepisów.
21. Odpowiedzi na pytania Uczestników.
Kadry, prawo pracy, płace