Zasady gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy. Krok po kroku. Analiza przypadków
szkolenie w formule on-line
DZIEŃ 1
1. Wstęp do ustawy o ochronie praw lokatorów, w tym w szczególności:
a. Kogo dotyczy, wyłączenia, najem nawiązany na podstawie umowy i najem powstały na podstawie przepisu ustawy – dokonywanie zmian w dokumentacji, udowodnienie posiadania tytułu prawnego do lokalu nabytego w świetle obecnych lub wcześniej obowiązujących przepisów prawnych, lokale będące w dyspozycji określonych organów, a będące własnością gminy, pierwszeństwo w stosowaniu przepisów szczególnych przed przepisami ogólnymi, eksmisja z lokalu a tytuł prawny do lokalu.
b. Wyjaśnienie niektórych pojęć i zagadnień np. zamieszkiwanie jako jeden z warunków przy ubieganiu się o lokal mieszkalny), niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe, co należy rozumieć przez tytuł prawny do lokalu, dochody przy ubieganiu się o lokal mieszkalny i przy staraniu się o obniżkę czynszu, skuteczność wypowiedzenia - wymogi, korespondencja odebrana i nieodebrana, odpowiedzialność osób za zdanie lokalu, wartość odtworzeniowa, terminy przedawnienia roszczeń oraz inne ważne sprawy związane z tą problematyką.
2. Prawa i obowiązki właścicieli i lokatorów:
a. Umowa najmu lokalu mieszkalnego zawarta:
- na czas nieoznaczony,
- na czas oznaczony: najem socjalny lokalu, na czas trwania stosunku pracy, na lokal zamienny. Oferta jako propozycja zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu z osobami mającymi prawomocny wyrok sądowy o eksmisji z uprawnieniem do lokalu socjalnego, prawidłowość oferty - jej skuteczność, oczekiwanie na ofertę a niezamieszkiwanie w lokalu wierzyciela, przedłużanie umów itp.;
b. Umowa najmu pomieszczenia tymczasowego, przedłużanie umów itp..
c. Umowa najmu na lokal zamienny na czas nieoznaczony.
d. Omówienie noweli do ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. – nadal aktualnej, stanowiącej wyjątek przy stosowaniu zasad podstawowych przy zawieraniu umów najmu i weryfikacji dochodów najemców.
e. Kaucja jako zabezpieczenie pokrycia należności z tytułu najmu lokalu, m.in. sposób rozliczania w zależności od okresu w jakim była uiszczona.
f. Opłaty zależne: zasady polityki czynszowej, podwyżki, obniżki itp. oraz opłaty niezależne od właściciela.
g. Weryfikacja wysokości dochodów najemców i podnajemców lokali (wyjątki od ogólnych zasad).
h. Pozbawienie tytułu prawnego do lokalu (wypowiedzenie stosunku prawnego przez wynajmującego lub najemcę oraz rozwiązanie umowy najmu poprzez negocjacje lub sąd).
i. Ulepszenia dokonane w lokalu mieszkalnym, zwrot lokalu itp..
j. Bezumowne zamieszkiwanie w lokalu mieszkalnym czy też pomieszczeniu tymczasowym.
k. Roszczenia odszkodowawcze od gminy z tytułu nie dostarczenia lokalu socjalnego lub pomieszczenia tymczasowego osobie uprawnionej do niego z mocy wyroku sądowego – udowodnienie szkody, przedawnienie roszczeń o naprawienie szkody, regres.
*Przy omawianiu w/w zagadnień będą jednocześnie omawiane uchwały rad gmin w sprawie wieloletnich programów gospodarowania zasobem gminy oraz zasad wynajmowania lokali mieszkalnych jak również będzie podane orzecznictwo sądów administracyjnych w tym zakresie.
Szkolenia w formule on-line realizowane na żywo za pomocą platformy, która umożliwia obustronną komunikację między prowadzącym szkolenie a uczestnikami.
Cena: 799 PLN netto/os. Udział w szkoleniu zwolniony z VAT w przypadku finansowania szkolenia ze środków publicznych.
Przy zgłoszeniu do 6 marca 2025 r. obowiązuje cena: 719 PLN netto/os.
Wypełnioną kartę zgłoszenia należy przesłać do 24 marca 2025 r.