• Szkolenie na temat podstaw stanowienia prawa przez organy jednostek samorządu terytorialnego dostarcza niezbędnej wiedzy i umiejętności, które są nie tylko istotne dla efektywnego działania w samorządzie, ale także dla zapewnienia jakości i zgodności z prawem aktów prawa miejscowego.
• Korzyści z udziału w szkoleniu:
- Zdobycie umiejętności, które pozwolą tworzyć bardziej precyzyjne i zrozumiałe akty prawne, co zwiększy ich jakość.
- Zmniejszenie ryzyka popełnienia błędów w stanowieniu prawa, pomagając unikać potencjalnych problemów prawnych.
- Poznanie aktualnych problemów i wyzwań w zakresie stanowienia prawa na poziomie JST.
- Lepsze zrozumienie procesu stanowienia prawa przyczyni się do poprawy współpracy i komunikacji między różnymi organami JST.
• Dzięki udziałowi w szkoleniu Uczestnicy:
- Lepiej zrozumieją techniki prawodawcze, zapoznają się z zasadami technik tworzenia aktów i dyrektywami zawartymi w omawianych rozporządzeniach.
- Analizując różne konstrukcje przepisów, zrozumieją ich wpływ na obowiązujące akty prawne oraz wytyczne zawarte w przepisach upoważniających.
- Nauczą się praktycznego zastosowania wiedzy analizując przykłady prawidłowej i wadliwej konstrukcji uchwał, zarządzeń, załączników do uchwały oraz uzasadnień uchwały.
- Zrozumieją znaczenie publikacji w dzienniku urzędowym dla obowiązywania aktów prawa miejscowego, co przyczyni się do mniejszej ilości błędów w procesie publikacji.
- Poznają konsekwencje tworzenia uchwał prawa miejscowego przy błędnych interpretacjach przyjętych przez organy jednostek samorządu terytorialnego.
- Zobaczą negatywne przykłady źle stosowanych technik legislacyjnych.
Radni, biuro rady